1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız 15 Kişi oy verdi Ortalama puan: 3,73.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Botoks

Botoks adını duymayan kaldı mı bilmiyorum ama herkesin bu konuda bir fikri var. Bilerek fikir yürütenler olduğu kadar kulaktan dolma şehir efsaneleriyle hareket edenler de çok. İnanabiliyor musunuz, botoksu hala yılan zehiri sanan bir çok insan var. Bu yazımda botoks hakkında herkesin anlayabileceği dilde bilgi vereceğim.

Botoks Nedir?

Botox, Clostridium botulinum adlı bakteriden elde edilen bir nörotoksindir. Sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımını engelleyen botulinum toksini yani Botoks, sinirden hedef organa olan iletimi bloke eder. Böylece hedef organda işlev azalması veya işlevin tamamen kaybolmasına neden olur. Yani o bölgedeki hedef kasın kasılmasını engeller. Böylece kasılması yüzünden deriyi kırışık hale getiren kas geçici olarak devreden çıkmış olur. Botoks, kozmetik alanda mimik kaslarının hareketleri ile ortaya çıkan alın, yüz kırışıklıklarını azaltmak ve aşırı terleyen bölgelerdeki terlemeyi azaltmak amacıyla kullanılır. Botoks kırışıklık gidermek için kullanılan bir tedavi yöntemidir.

Botoks video izlemek için:

botoks nedir defne erkara

Mimik kaslarının yıllar boyunca çalışmaları, üzerlerini örten derideki kıvrımları belirgin hale getirir. Bu nedenle yüzde kırışıklıklar ortaya çıkar. Kırışıklıkların ortaya çıkmasında en önemli etken kişinin genetiğidir. Botoks kas hareketleriyle doğrudan ilişkili bu dinamik kırışıklıkların giderilmesini sağlar. Botoks uygulaması, cilt yüzeyindeki ince yapı değişiklikleri ve dinlenme halinde mevcut olan çizgiler için daha az etkilidir.

Kaz ayakları

Dinamik kırışıklık, en sık alın, kaşlar arası, göz kenarları ve ağız çevresinde görülür. Alın, kaz ayağı da denen göz çevresi kırışıklığı ve ağız çevresindeki çizgilenmeler insana daha yaşlı, kaş arasındaki çizgilenmeler ise daha kızgın ve sert ifade verir. Botoks uygulaması ile bu kasların kasılması azaltılarak daha dingin ve genç ifade kazanmak mümkündür.

Botoks, ter bezlerinde uygulandığında, ter bezleri ile sinir uçları arasındaki iletimi durdurarak ter bezlerinin çalışmasını azaltabilir. Vücudun en çok terleyen bölgeleri avuç içleri, ayak ve koltuk altı bölgesidir. Aşırı terlemesi olan kişiler, ter kokusundan ve sık kıyafet değiştirmek zorunda kalmaktan şikayetçilerdir. Elleri çok terleyenler ise başkalarıyla el sıkışırken rahatsız olma ve evrakların ıslanması sorunundan şikayet ederler. Botoks uygulaması ile terlemenin azaltılması sonucu bu kişilerin sosyal çevrelerinde daha rahat hareket edebilmeleri mümkün olur.

Botoks Nasıl Uygulanır?

botoks defne erkara
Botoks enjeksiyon şeklinde uygulanır. Çok ince uçlu, insülin iğnesi benzeri enjektörler kullanılır. Enjeksiyon sırasında çok hafif bir ağrı hissedilebilir. Mimik kaslarının hareketlerinde azalma istendiğinde mimik kaslarının içine, terleme şikayetlerinin azalması istendiğinde ise deri içine enjeksiyon yapılır. Botoks’un miktarı ve kuvveti, yeniden tedavi etme sıklığı ve sinir-kas tamirinin hızı gibi birçok bireysel faktöre bağlıdır. Botoks hedeflenen kaslara yerleştikten sonra, zayıflama etkisi, 3-5 gün sonra ilerleyici bir biçimde artar ve bu artış en az iki hafta sürer. Kırışıklığın giderilmesi anlamında en iyi sonuçlara en az iki hafta, bazen de daha sonra ulaşılır. Bu zaman dilimi boyunca, tedavi edilen bölgelerde asimetri veya düzensizlik fark edebilir. Bu asimetri, Botoks etkisini gösterdikçe düzelecektir. Etki süresi 3-9 ay olmakla beraber ortalama altı aydır. İki yıl boyunca düzenli olarak Botoks uygulanan kişiler uygulamaya aynı düzende devam ettiklerinde mimik kaslarında belirgin bir zayıflama ve buna bağlı olarak dinamik çizgilenmelerde daha kalıcı düzelme oluşur. Bu nedenle ikinci yıldan sonra Botoks’un daha uzun aralıklarla uygulanması yeterlidir.En iyi sonuçlar için, yüzdeki kırışıklık bölgesine botoks uygulandıktan sonra en az dört saat süresince baş öne doğru eğilmemelidir. Bu süre zarfında tedavi edilen bölgenin şiddetli bir şekilde ovulmaması veya bu alana masaj uygulanmaması gerekmektedir. Botoks’un uygulandığı kasların yanıtını arttırmaya yardımcı olacağından, tedavi edilen alanların bu süre boyunca aktif olarak hareket ettirilmeleri faydalı bir davranıştır.

Botoks Hangi Durumlarda Uygulanır?

Botoksun temel olarak iki uygulama alanı vardır:

1- Botoksun tıbbi rahatsızlıklarda kullanımı: Botoks başlangıçta tıbbi bir ürün olarak piyasaya çıktı. İlk kullanımı şaşılık tedavisi ve blefarospazm dediğimiz göz kapaklarının istemsiz kasılması rahatsızlıklarında oldu. Bu durumlarda kullanım halen devam ediyor. Ayrıca tek taraflı yüz spazmlarında, yüz felcinde, aşırı terleme durumlarında, vücudun değişik yerlerindeki kas spazmlarında, migren ve serebral palside, kas spazmı nedeniyle boynun yan durması durumlarında botoks kullanılır.

2- Botoksun kozmetik olarak kullanımı: Botoks kozmetik alanında kullanılmaya başlanınca meşhur oldu. Bir çok kişiye iş sahası yaratırken pek çok insanın da kırışıklık derdinden kurtulmasını sağladı. Genetik olarak ortalama 30 yaş civarında başlayan ancak bazı kişilerde 20’li yaşlarda bile görülebilen bu kırışıklıklara 18 yaştan itibaren müdahale etmek mümkündür. Ne kadar erken başlanırsa kırışıklığın olduğu deriyi korumak o kadar mümkün olur. Geç kalınma durumunda deride kalıcı katlanmalar ve kırılmalar meydana gelir. O durumda başka tedavi yöntemleri ile botoksu kombine etmek gerekir. Mesela dolgu, mezoterapi, kimyasal peeling gibi.

Botoks Yan Etkileri

Botoks terapisinin kırışıklılar için bilinen kalıcı bir yan etkisi yoktur. Ancak geçici olduğu bilinen ve aşağıda belirtilmiş yan etkileri mevcuttur:

 • Botoks uygulaması sonrası geçici bir şişlik, morarma meydana gelebilir. Bu etki genellikle birkaç gün içinde kaybolur.
 • Botox uygulama sonrası bazı hastalarda hafif bir baş ağrısı meydana gelebilir. Bu ağrı genellikle 24 saatten az bir süre içinde sona erer ve ağrı kesiciler ile tedavi edilebilir.
 • Enjeksiyon bölgesinde baş ağrısına benzer hafif bir ağrı hissedilebilir. Bu ağrı kısa süre içinde sona erer.
 • Bazen uygulamanın ilk haftasında hafif asimetriler gözlenebilir. Bu durum gerektiğinde dokundurma enjeksiyonlar ile düzeltilir.
 • Botoks tedavisi sonrası kaş seğirmesi geçici bir yan etkidir. Sürekli olursa dokundurma enjeksiyonları ile düzeltilebilir.
 • Tedaviden sonraki bir kaç gün boyunca bazı hastalar uygulama yapılan bölgelerinde uyuşukluk hissedebilirler. Aslında bu durum bazı Botoks hastaları tarafından tedavi uygulanan bölgelerde algılanan his değişikliğidir. Tedavi gerektirmez.
 • Kaş ve göz kapağı düşmesi (pitoz), çift görme (diplopi), botoks terapisi alan hastaların %1-2’sinde görülür. 2-4 hafta sürecek şekilde geçicidir ve genellikle hafiftir. Özel göz damlaları ile tedavi edilebilir.
 • Görüldüğü gibi botoksun zararları çok değildir ve geçicidir.

Botoks tedavisinin önerilmediği durumlar

Tam olarak anlaşılamayan nedenlerden ötürü bazı hastalar Botoks’un etkilerine karşı daha az duyarlı veya dirençlidir. Bu hastalarda Botoks beklendiği kadar iyi ve uzun etki göstermemektedir. Hamile ve emziren bayanlara Botoks tedavisi önerilmemektedir. Nörolojik (sinir sistemi) hastalık geçmişi varsa (Ör: Myastenia Gravis, Eaton-Lambert Sendromu), ve özellikle aktif fazda ise, Botoks terapisi uygulanması tercih edilmez. Kişilerin kullanmakta oldukları tüm ilaçları, alternatif ve reçetesiz olanlar dahil uygulamayı yapacak olan doktora bildirmeleri gerekmektedir. (Ör: aminoglikozit antibiyotikleri veya penisilinamin).

Botoks Fiyatları

Botoks fiyatları oldukça değişkendir. Doktor, hastane, klinik özellikleri, kullanılan botoksun kalitesi, botoks fiyatını etkilemektedir. Daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçin. Kliniğimizi ziyaretinizde botoks öncesi ve sonrası resimlerini de görebilirsiniz.

303 YORUMLAR

 1. Merhaba alin ve kaş arasina 3 gun once botoks yaptirdim alinda parlama islaklik oluyor gozlerimde de yanma ve sulanma oluyor bu normalmi Defne hn.

 2. Merhaba ben 4 gün once botoks yaptırdım ama asla memnun kalmadım 4 ay boyle kalamam süresi kısaltılabilir mi ? Bilgi verirseniz sevinirim

 3. Merhaba hocam ben 6 buçuk ay önce botoks yaptırdım, sağ göz kapağımda düşme oldu ve bu ilk değil. İlk zamanlara göre çook küçük bir azalma var. Ben artık kalıcı olacağını düşünüyorum. Yukarıdaki yorumlarda her türlü olumsuz etkinin geçeceğini yazmışsınız ama bunu kendimde göremedim. Bu arada botoksu cildiye uzmanına yaptırıyorum.

  • Botoksa bağlı göz kapağı düşmesi mutlaka geri döner. Ben hiç dönmeyen görmedim. Bir nöroloji uzmanına muayene olmanızda yarar olabilir. Belki bir yatkınlık vardır. Tedbirli olmakta yarar var.

 4. Hocam botoks sonrası göz kapağımda düşme ve sanki diğer gözüm daha açılma oldu. Psikolojim bozuldu. Şuan 40 gün oldu çok az açılır gibi oldu ama eskisi gibi değil. Tamamen geçer mi? Kafama çok takıyorum

 5. Merhaba,

  Botoks yapıldıktan 3 gun sonra çift görmeye başladım göz kapağım dustu ve gözumde kayma oldu Göz ve Norolojik tum tetkiklerde bir şey cıkmadı boyle bir sıkıntı siz yasadınız mı hastalarınızda prp botok etkini azaltır mı ? Tesekkurler

 6. Merhaba Hocam, 20 gün önce burun estetiği olurken botoksta yaptırdım. Belirli noktaları işaretledi narkozdayken yapıldı. 1 hafta sonra göz kapağım biraz düştü.10. Günde düşme arttı gibi. Psikolojim bozuk. Burnumu unuttum.Gözüme odaklandım.Yüzüm şiş tabi. Doktorum bu nadir yan etkinin bu duruma neden olduğunu zamanla azalacağını söyledi. Bol bol mimik yap dedi.Damla ismi önerdi ama Türkiyede satışı yok.Günlerdir ayna karsındayım.Zaman geçmiyor.Bende miyop da lens kullanıyorum. zamanla geçer deniliyor ama kalıcı olur mu? Korku,panik yaşıyorum. Sürekli gözüme masaj mimik yapmaya çalışıyorum ama aynı.Cevabınız için şimdiden teşekkürler hocam.

 7. Merhaba ben gummy smile görüntüm için botoks yaptırdım 10 gün kadar önce ama aşırı rahatsızım görüntümden dişlerim görünmüyor gülünce resmen. Botoksun etkisini azaltmak için ne yapabilirim lütfen yardımcı olun. Sürekli gülerek kaslarımı çalıştırıyorum bu işe yarar mı? Bir de internette botoks etki süresi olarak 4-6 ay yazıyor. Ama bu dudak çevresi oldugundan ve kaslar daha çok çalıştıgından daha kısa sürede etkisini azaltma gibi bir ihtimal var mı? Ne kadar sürede geçer sizce detaylı bilgi verebilir misiniz rica etsem?

 8. Meraba ben kaşımın üstüne botoks yaptırdım 2 saat sonra gözlerim şişmeye başladı daha öncede gözaltı ışık dolgusu yaptırmıştım on da da gözlerim alışırı şişmişti ve 10 gün sonra indi bu kadar ödem olması normal mi sizce

 9. Hocam merhabalar ben 3 ay önce dermotoloji doktoruna botoks yaptırdım sol üst kapağımda yaptırmadan öncede çok hafif düşüklük vardı.yaptırdıktan sonra iyice düştü 3 ay geçmesine rağmen düzelme birazda olsa var ama şikayetlerim geçmedi..bu durum kalıcı bi hasar bırakırmı..endişelenmeye başladım..göz doktoru arkadaşım 4 buçuk ayda anca düzeleceğini düzelmezsa 6 aydan sonra operasyonla düzelteceğini söyledi ama çok endişeliyim..3 aydır huzurum kalmadı..bundan öncede 1 kez yaptırmıştım.hiç böyle bi şikayetim olmadı…36 yaşındayım..aydınlatırsanız sevinirim.

  • Botoksun tüm etkileri en geç 6 ayda geçer. Göz kapağı düşmesi çok seyrek % 1-2 gibi görülür ve o da geçicidir. Çoğunlukla 1-2 ayda geçmiş olur. Ancak sizin zaten düşük olan kapağınıza bu sorun denk geldiği için daha fazla sorun yaşamışsınız diye düşünüyorum. Ama bu da geçici ve kalacak olan sadece eski düşüklüğünüz.

 10. Merhaba, 2 hafta önce botoks yaptırdım, 2 gün önce de kontrolü yapıldı. Sol üst göz kapağında belirgin bir düşüş oldu. Nasıl giderebilirim? Damla ismi rica edebilir miyim? Geçici bir durumdur değil mi? Durumdan ötürü dışarı bile çıkmak istemiyorum. Tedavi edici bir şeyler önerirseniz çok sevinirim. Sevgiler..

 11. merhaba ben yaklaşık 7 saat önce hayatımda ilkkez botoks yaptırdım sol şakaktaki iğne yerinde minik bir morarma oldu bu normal diye biliyorum. fakat şakak bölgemden kulağımın üstüne doğru bir ağrı oluyor sadece sol tarafımda oluyor yani tek taraflı normalmidir ? yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

 12. Iyi akşamlar hocam,bugün 15 gün önce yapılan botox için rutüş yapıldı,benim sorum bu sebepten değil ama adet için ağrı kesici ilaç almam lazım botox yapılalı henüz 12 saat oldu,bir sıkıntı olur mu,örneğin minoset plus ve majezik var evde içsem herhangi bir etki azaltma ya da arttırmaya sebebiyet verir mi

  • Merhaba hocam benim kaz ayağı bölgesinin biraZ daha dışına saç dibine yakın botoks yapıldı 4 gün sonrasında şakaklarımda ve burun kenarlarıma doğru gerilme yaşadım ve yüzümün birçok yerinde seyirme başladı çenemin sağ tarafında da gerilme var dudak kaslarımda zayıfladı 1 buçuk ay geçti şikayetlerim günden güne artıyor bu durum geçer mi yapılan bölge yanlış mı oraya botoks yapılır mı çaresizim yardımcı olun ne olur

 13. Merhaba hocam. Ben daha 20 yaşıma yeni girdim ama şimdiden 4 5 tane alın çizgim var ve küçüklüğümden beri kaşlarım düşük. Botoksla kaşlarım yanlara doğru gerilip uzayıp kaşlarım kalkarmı? Gerçekten saçlarımı bağladığımda çok rahatlıyorum yüzüm gözlerim geriliyor. Birde göz altındaki kırışıklığada botoks yapıldığında gözler badem göz şekline giriyormu? Çok merak ediyorum başka bir işlem mi benim istediğimi yapar yoksa. Teşekkürler şimdiden ?

 14. Hocam bir arkadaşım 3 gün önce yüz terlemesi için Botox yaptırdı, yani alnı, dudak burun çevresi vs ve o gündem beri geçmeyen başın tepesinde ağrı var. Birde sol tarafından başından aşağa sanki kaynar su dökülmüş gibi bir tarafına zayıflık girdi ve bir kaç saat içnde sol kolda uyuşma zayıflık oldu bu normalidir? Alnındaki Botox u yaptırırken bir iğnesinde sol kafasının orta yerine kadar sıvının gittiği hissetmiş, acaba yalnızlıkla Botox beyne gitmesin mi?

 15. Hocam merhaba 25 yaşındayım gözlerimde düşüklük var biraz. Ameliyat olmak istemiyorm botoksla göz şeklim biraz yukarı veya yana doğru kalkar mı? Öncesinde de 2 kez botoks yaptırdım kaşlarım kalksın dedim ama şeytan kaş yaptılar ben düz şekilde kalksın istiyodum. Siz düz şekilde kaldırabılır mısınız

 16. merhaba Dr hanım..İstanbul’da yaşıyorum ama botoks için izmir”e gelip gidiyorum.Fakat üç gün öne izmir”e geldiğimde botoks yaptırdım ve bu sefer içmide bazı tedirginlikler oluştu.Çünkü botokstan yarım saat sonra yüzüme vitamin gençlik iğneleri yapıldı.Bu esnada yüzüme krem vs sürüldü ve dokonuldu.Peki madem ikisinin aynı gün peş peşe yapılmasında sakınca yoksa neden tüm sitelerde botoks sonrası bir kaç saat uzanıp yatılmaması,yüze temas edilmemesi gerektiği yazılmakta? vereceğiniz cvp için şimdiden çok teşekkür ederim..

  • Merhaba, birden fazla işlem yapılacaksa ben en son botoksu uygulamayı tercih ediyorum. Sizin 3 gün geçtiğine göre artık bir sorun yaşamazsınız.

 17. Merhaba Defne hanım 15 gün önce çiğneme kasıma uzaman plastik cerrah tarafından botox yaptırdım.işlem sırasında bir sikayetım olmadı.ancak ertesı gün uyandıgımda sağ tarafta iğne giriş yerinde morarma olmustu 5 gün sonra geçti.işlemden sonra bir kaç gün grip gibi halsilik genel bir yorgunluk hissi oldu 4. Gün gecti Benim şikayetim Her iki işlem tarafımda sızlama ve ağrı devam ediyor.Agrı batma tarzında oluyor ve kasın yüzeyi boyunca sızlama gibi sıcak bir his hissediyorum soğuk uygulama yaptığımda rahatlıyor.sizce masster kasındakı 15 gündür devam eden sızlama ve agrı bu agrının şakaklara uzanması tüm bunlar neden olabilir?
  diğer sorum damara denk geldiyse yanlıslıkla damar içine botulinum toksini gitmiş ve kan yoluyla baska bir yere giderek vucudumun babska bir bölümüne zarar vermiş olabilirmi?
  Diğer bir sorumda botulinum toksini vucuda yapıldıktan sonra vucuttan hızlıca atılması için ne yapabilirim acıkcası ben bir an önce vucudumdan cıkmasını ümit ediyorum 15 gün gecmesine ragmen yuzumdeki sızlama agrı beni huzursuz etti keske hiç yaptırmasaydım dedim.

  • Merhaba, iğne giriş yerindeki morluk haricindeki şikayetleriniz botoksun direk yan etkisi değil. Muhtemelen kasınızdaki kasılma değişikliğinden dolayı oluşan uyum süreci. Damara gelme, kanla yayılma diye birşey olmaz. Rahat olun geçer diye düşünüyorum.

 18. Merhabalar defne hanım,üst göz kapağı düşüklüğüm var,28 yaşındayım genetik,bir doktora göründüm botoks önerdi tavsiye edilir mi sizce

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.