Botoks günümüzde estetik denilince ilk akla gelen kelime oldu. Hatta esprilere de konu oldu. Yüzde yapılan her türlü estetik işlem botoks olarak değerlendirildi. 1980’li yıllardan beri ülkemizde uygulanmakta olan botoks, 80’li 90’lı yıllarda sadece gelir düzeyi yüksek kişilerin ulaşabildiği bir işlemken şimdiler de gelir düzeyi az olan kişiler bile rahatlıkla yaptırabilmekte. Botoks yaptırma yaşı eski yıllarda 40 yaş üzeriyken şimdilerde 30’lu yaşlardan itibaren talep görüyor ki bence de bu işlem için en uygun yaş.

Botoks nasıl etki gösterir?

Botoksun yaptığı etki kısaca şöyle özetlenebilir. Yüzdeki mimik kaslarının fonksiyonlarını azaltarak mimik çizgilerinin derinleşmesini önlemek. Bu işi yaparken bakışların daha canlanması, kaşların bir miktar kalkması da sağlanmış oluyor. Alın, kaş, burun üzeri, göz çevresi ve dudak üzeri bölgeler en fazla uygulama alanları. Bazı hastalarda ağız çevresi ve boyunda da uygulanabiliyor. Fakat bu bölgelerdeki uygulamaları ben pek başarılı bulmuyorum. Bu bölgelerde beklenti yüksek oluyor ve botoksun verdiği etki kişiyi tatmin etmekte yetersiz kalıyor.

“Botoks bağımlılık yaratır mı ?” kendine de uygulama yapan bir doktor olarak psikolojik bir bağımlılık yaptığını söyleyebilirim. İnsan onun yaptığı etkinin devamlı olmasını istiyor. Kim daha dinç görünmek istemez ki?

Botoks ne kadar süre etki gösterir ?

Botoksun genellikle etkisi 3. gün başlar. 7. günde tam etkisi görünür. 3 ay etki gücü tam devam eder. 3 aydan sonra 6 aya dek göz çevresinden başlayarak yavaş yavaş etkisi azalarak biter. Düzenli uygulama yaptıran kişilerde kullanım süresi zamanla uzayabilir. Özellik kaş arasındaki kaş çatma mimiği zamanla kaybolabilir. Göz çevresi en dirençli bölgedir. Uygulama yapılırken kişinin gülme fonksiyonunun rahatsız edecek derecede bozulmaması için yapılan doz kaş arasından daha az tutulur. Sonuçta amaç yüzü dingin göstermek, garipleştirmek değil.

Mimik çizgileri ileri derecede belirginleşmiş kişilerde botoks o çizgileri açmakta yetersiz kalır. Bu durumda beraberinde dolgu ya da yağ enjeksiyonu yapılması uygun olur. Derisi ince olan kişilerde ise belirgin mimik çizgileri düzenli yapılan botoks ile zamanla açılabilir.

Herkese yapılan botoks aynı mıdır?

Daha önceki yazılarımda belirttiğim gibi herkese aynı miktarlarda ve aynı bölgelere botoks uygulaması yapılmaz. Kaş yapısı, yanak yapısı, kişinin cinsiyeti ve kendi istekleri dikkate alınarak uygulama yapılır. İyi yapılan bir botoks kişiyi dinç gösterir. Çevre sizin daha iyi göründüğünüzü düşünür. Garip göründüğünüzü değil.

Botoks yüzde sadece estetik amaçlı kullanılmaz. Blefarospazm dediğimiz göz kaslarının aşırı çalışması nedeniyle gözünü açmakta zorlanan hastalar için mucize gibidir. Ayrıca migren ağrısı çeken hastalarda da kullanılır. Migrenin atak sıklığını azaltır. Geceleri diş sıkması veya gıcırdatması şikayetinde de işe yaradığı söyleniyor.

Botoksun yan etkileri

Botoksun kalıcı hiçbir yan etkisi yoktur. Olabilecek en sıkıntılı yan etki ise tıp dilinde pitozis dediğimiz üst göz kapağında düşmedir. Bu durum kanımca daha çok yatkınlığı olan kişilerde ya da botoks uygulaması sonrası alındaki ilacın dağılmasına yol açacak hareketleri yapan kişilerde olabilir. Tamamen geçicidir. Bu dönemde bir kaç hafta sabredilmesi yeterlidir. Kadınca bir önerim de üst göz kapağına siyah eyeliner kullanımının tercih edilmesi bu dönemde sizleri gelecek sorulardan da uzaklaştırmış olur. Botoks iğnesinin girdiği yerlerde 1-2 gün süren iğne izi olabilir. Nadiren de olsa uygulama bölgesinde morarma oluşabilir. Ancak bunların hepsi geçicidir.

 

7 YORUMLAR

 1. merhaba,
  yıllardır botox yaptırıyorum. 15 gün sonra alnımda saç diplerine yakın sayılabilecek bir yerde iğneden çökme meydana geldi ilk defa. su çiçeği izi gibi duruyor. Normalmi? geçermi?

  • Botoksun tüm etki ve yan etkileri geçicidir. Eğer bahsettiğiniz durum botoksa bağlıysa geçer diye düşünüyorum ama birde doktorunuza danışmanızda yarar var. Görmesi iyi olabilir.

 2. Merhabalar doktor hanım,
  Yüz için botoks ücretiniz nedir acaba? Teşekkür ederim
  Op. Dr. Defne Erkara:
  Merhaba, yüzünüzün hangi bölgesine yaptıracağınız bağlı olarak botoks fiyatları değişiyor. Bana 05336921598 den resminizi whatsapp aracılığı ile gönderirseniz ya da 02122967878 den randevu alarak gelirseniz değerlendirebilirim.

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.