Botoks neredeyse 30 yıldır kadınların hatta birçok erkeğin kırışıklıklarını ortadan kaldıran, bana göre estetik sektöründe çağın icadı sayılabilecek bir preparat ve yöntemin adı. Botoks hakkında benim tespit ettiğim 3 tür davranış ve algı biçimi var.

  1. Botoks yaptırıp çok memnun kalan ve ömür boyu yaptıracak olanlar: botoksun bu kadar konuşulmasının, sektörün bu kadar hızlı büyümesinin, hatta doktor olmayanların bile bu işlemi yapmaya kalkmasının sebebi bu kesim.
  2. Botoks yaptırıp memnun kalmayanlar: bunun çeşitli sebepleri olabilir. İşlemi yapan kişi tecrübeli olmayabilir. İşlemi yaptıran kişi beklentilerini tam açıklayamamış veya aşırı beklenti içine girmiş olabilir. Kullanılan preparat soğuk zincire uyulmadan taşınmış veya uygun şekilde hazırlanmamış olabilir.
  3. Botoks yaptırmayıp, önyargı ile yaklaşanlar: işte bugünkü yazımızın muhatabı bu kesim. Herkes botoks yaptırmak zorunda değil. Kırışıklıklardan şikayetçi değilseniz neden yaptırasınız ki?

Ancak kırışıklıklarınızdan rahatsızsanız ve gerçekten güvenilir bir yöntem bulsanız yaptıracaksanız bu yazıyı okumaya devam edebilirsiniz. Botoks ile ilgili yanlış bilinen bazı konulara açıklık getireceğim.

• Daha 40 yaşına gelmedim botoks yaptırmam için erken. YANLIŞ

Yüzdeki mimiklere bağlı çizgilenmeler genellikle 27- 30 yaşlarında başlar. Mimik yapılmazken de o gölgelerde çizgiler görülür. Bu çizgiler giderek derinleşir. Bunlar derinleşmeden başlanacak botoks işlemi yüzün yaşlanmasını geciktirir. Genetik olarak daha erken başlayan kırışıklıklara 20’li yaşlardan itibaren bile müdahale edilebilir. Geç kalınırsa kırışık çizgilerin olduğu yerden cilt kırılarak telafisi imkansız bir durum ortaya çıkar.

• Herkes belli bir yaşa gelince iyi görünmek istiyorsa botoks yaptırmalı. YANLIŞ

Mimik ve ifadeler kişiden kişiye değişiklik gösterir. Ayrıca cildin özellikleri de mimik yapılmazken çizgi oluşup oluşmaması ile ilişkilidir. Bazı kişilerde kaş çatma mimiğini fazla yapmazlar bu nedenle bu bölgede botoks ihtiyacı hiç bir yaşta gerekmez. Bazı kişilerin deri kalınlığı orta düzeyde, deri nemi iyi, cildin çevresel hasarı az ve mimikleri de fazla değildir. Bu kişilerde de botoks şart değildir. Birde kırışıktan rahatsız değilse zaten bunu düşünmeye bile gerek yok.

• Botoks yaptıranda kaşlar kalkıyor. Bu nedenle şaşkın bir ifade oluşuyor. YANLIŞ

Herkese aynı miktarda, aynı dozlar da ve aynı bölgelere botoks yapılmaz. Bu işte de görüş açısı çok önemlidir. Genel olarak ben kişinin yaşı, cinsiyeti, kaş şekli ve uzunluğu ve kişinin beklentilerini göz önünde tutarak botoks yaparım. Amacım doğal bir görüntü sağlamaktır.

• Botoks yaptıranlar mimik yapamaz. Yüzleri donuk olur. YANLIŞ

Botoks yaparken tüm mimik kaslarının tamamen çalışmamasını planlamıyoruz. Sadece istemli ya da bazen istemsiz fazla çalışan kasların çalışmasını sınırlandırıyoruz. Böylece kaş ve göz çevresinde daha canlı bir ifade yakalıyoruz.

  • Botoks yılan zehiridir. YANLIŞ

Bu algı nereden ortaya çıktı bilmiyorum. Akıllı ve kültürlü görünen yazar ve gazetecilerin bile bunu yazdığını üzülerek görüyorum. Botoks clostridium botulinum isimli bir bakterinin toksinidir. Bir nörotoksindir. Kasları geçici felce uğratarak etkisini gösterir. Aslında çok güçlü bir toksindir, bu yüzden çok seyreltilerek kullanılır hale getirilmiştir.

Sonuç olarak; birşey hakkında doğru bilgi edinerek onu yaptırmaya veya yaptırmamaya karar vermek lazım. Ben de botoksla ilgili doğru bilgilere erişin diye  bu yazıyı yazdım.

SORU SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.