Kulak Ameliyatı

Asıl fonksiyonları işitme olan kulaklar alışılmadık şekillerde karşımıza çıkabiliyor. Böyle olması kişinin kendini mutsuz hissetmesine sebep oluyor. En sık dış kulak deformasyonu kepçe kulak olarak adlandırılan, kulakların öne doğru kıvrımlanması durumudur.

Kulak Estetiği Ameliyatı

Kulakta, kulak estetiği ameliyatı gerektiren doğumsal ya da edinsel nedenli birçok şekil bozukluklarına rastlanabilir. Kulağın doğumsal olarak tam ya da kısmi yokluğu, kulak çevresi ekstra kıkırdak çıkıntıları, kulağın buruşturulmuş kağıt gibi büzüşük olması (Consticted ear), Kaptan Spark gibi sivri kulaklar (Stahl’s ear) veya bir kaza sonucu kulağın kısmi ya da tümünün kaybı gibi… Toplumda en sık kulakların çok belirgin olduğu kepçe kulak deformitesine rastlamaktayız.

kulak ameliyatiKepçe kulakta anatomik sorun nedir?

Kepçe kulak, öne doğru çok belirgin olduklarından büyük gibi görünür. Oysa genellikle boyutları normaldir. Kulak gelişiminin %80-90’ı 6 yaşında tamamlanır. Yani 6 yaşında erişkin kulağı boyutlarına yakın boyutlarda kulaklara sahip oluruz. Bu nedenle kulak estetiği ihtiyacı olan kepçe kulaklı küçük çocuklarda kulakların daha büyük görünmesi normaldir. Kepçe kulak deformitesinde kulağın kafa ile yaptığı açı olması gerekenden daha geniştir. Bu kulağı dışarıya doğru açık gösterir. Özellikle arkadan bakılınca bu çok daha belirgindir. Kulağın üst 2/3 lük kısmında olması gereken kıvrımlar oluşmamıştır ve kulak sanki ütülenmiş gibi dümdüz gözükür.

Kepçe kulakta değişik tipler var mıdır ?

Kulağın kafa ile yaptığı açının derecesi, kulak sayvanındaki kıvrımlarda düzleşmenin derecesine bağlı olarak değişik derecelerde kepçe kulak deformitelerine rastlanabilir. Bu durum bazen tek kulakta olur. Bazen her iki kulakta simetrik olarak olur. Bazen ise her iki kulakta asimetrik olarak olabilir. Bu deformiteye bazen kulak memesinin de öne doğru konumlanması eşlik eder.

Kepçe kulak estetiği ameliyatı ne zaman yapılmalıdır ?

Çocuk okula başlamadan kulak estetiğinin yapılması psikolojik açıdan yararlı olur. Çünkü o yaşlardaki çocuklar biraz acımasız olduğu için, kepçe kulak deformitesine sahip çocuklarla dalga geçerler. Bazı hassas çocuklar bunu kafaya takarak kendilerine güvensizlik geliştirebilirler. Daha önce yapılmamasının sebebi ise kulak gelişiminin devam etmesidir. Ancak çoğunlukla bu iş yetişkin çağlara veya bazen de ergenlik civarı yada sonrasına kalmaktadır.

Kulak Ameliyatı nasıl yapılıyor ?

Küçük yaşlarda kulak estetiği genel anestezi altında yapılır. Erişkin yaşlarda ise sakinleştirici ilaçlar kullanılarak lokal anestezi altında yapılabilir. Ameliyat yaklaşık 1,5 saat sürer.

Kulak estetiği genellikle kulak kepçesi arkasından iğ şeklinde bir deri parçasının çıkartılması ile başlar. Kıvrım oluşturmak için dikiş konulacak kısımlar işaretlenir. Kıkırdak törpülenerek uygun bölgelerden kıvrılacak kıvama getirilir. Kulak tabanı ile kafa kemik zarı arası dikişler ile kulak ile kafa arasındaki açı daraltılır. Kulak sayvanına daha önceden planlanan bölgelere konulan dikişler ile şekil verilir. Bazı kulak yapılarında kulak kepçesine kıvrım yapıldıktan sonra kulak kepçesinin çekimi ile kulak memesinin de arkaya doğru dönmesi beklenirken dönmediği hatta daha belirgin olarak öne doğru dönük kaldığı gözlenir. Bu gibi durumlarda özel bir teknikle kulak memesi arkasından doku çıkarılarak kulak memesinin de arkaya kıvrılması sağlanır. Kulak arkası deri estetik dikiş ile onarılarak kulak ameliyatı tamamlanır. Pansuman yapılır. Lokal anestezi altında ameliyat olan hastalar aynı gün evlerine gidebilirler. Kulak estetiği ameliyatının 3. günü ılık su ile banyo yapılabilir. Bir gün dinlendikten sonra ağır işi olmayan kişiler saç bandını kullanarak iş başı yapabilirler. Daha ağır işi olanların 3 gün dinlenmeleri daha sağlıklı olur.

Ameliyat sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Kulak estetiği ameliyatından bir gün sonra pansuman değiştirilerek kulağın tümünü örtecek çok sıkmayacak kıvamda bir saç bandı takılır. Bu bant yaklaşık 3 hafta devamlı takılmalıdır. Bu sayede eski haline dönmek isteyen kıkırdağı tutan dikişlerdeki yük azaltılmış olur. Kıkırdak sertleşerek yeni pozisyonunda iyileşir. Saç bandının bir başka fonksiyonu da kulak estetiği sonrasında ilk günlerde ödemi azaltmak, şişliğin biraz daha çabuk düzelmesini sağlamak ve uyurken kulağın yastığa sürtünmesini ya da zorlanmasını önlemektir.
Kulakta birkaç hafta sürecek bir hissizlik olabilir. Bu dönemde saç kurutma ve fön işlemlerinden uzak durulmalıdır.

Kulak estetiği sonrası iz kalır mı?

Kulak estetiği için yapılan ameliyat kesisi kulak kepçesi arka tarafındadır. Bu izin yeri kulak estetiği sonrasında kafaya arkadan bakıldığında görünmez. Ancak kulağın dışa çekilmesiyle görünebilir. Bu iz 6-12 ayda giderek azalır neredeyse belirsiz hale gelir.

Kulak estetiği sonrası oluşabilecek sorunlar nelerdir ?

 • Her ameliyattan sonra görülebilen kanama sonucu kulak içinde kan toplanması (hematom) Kulak estetiği ameliyatı sonrası da olabilir. Bu kolaylıkla fark edilip kanın enjektör ile boşaltılması ile düzeltilebilir.
 • Kıkırdak dokusunda enfeksiyon gelişme ihtimali çok zordur. Alınan tedbirlerle bu durum daha da azaltılır. Fakat bu durum oluşursa kulak şeklini bozabilir. İkinci bir ameliyat ile kıkırdak transferi yapılması gerekebilir.
 • Birçok hastanın zaten ameliyattan önce bir miktar asimetrisi vardır. Bazen simetriyi sağlamak için kulağın tekinde çok az problem varsa bile simetriyi sağlamak için kulak ameliyatı yapılması gerekir.  Kulakların ikisi de aynı anda görülerek ameliyat edilemediğinden simetriyi tam olarak sağlamak oldukça güçtür. Fakat kulak kepçe görünümünden kurtulunca asimetrilerde daha az görünür hale gelir.
 • Kulakları kepçe olan hastalar genellikle kulak kafaya ne kadar yakın olursa o kadar daha çok mutlu olurlar. Fakat bu durum kulaklara doğal olmayan bir görüntü verir. Bu nedenle kulak estetiği ile kulaklar yeterli ölçüde kafaya yaklaştırılmalıdır. Ameliyat sonrası ilk dönemde bir miktar böyle görünen kulaklardaki ödem azaldıkça daha doğal bir görünüm oluşur
 • Bazen ameliyattan 4-5 ay sonra kulağa konulan dikişler sivilce yaparak dışarı çıkmaya çalışabilir. Bu gibi durum oluşursa doktorunuza başvurun. Pansuman ile bu bölge temizlenerek dikişler alınır. Dikişlerin alınmasının hiçbir sakıncası yoktur. Kulak yeni şeklini daimi olarak almıştır.

Konu ile ilgili videomuz:

69 YORUMLAR

 1. Merhabalar , yeriniz nerde ? benim kulakların birinde kıvrım yok büyük ve kepçe diğeri birine göre daha küçük , ameliyat oldukdan sonra açılma riski nedir ?

 2. Abla ameliyat olalı 10 gün oldu ve sağ kulağın altında 3 dikiş açılmış ne yapmam gerek veya doktora gidersem ne yapılır ve bir sakıncası var mıdır merak ettim??

 3. Merhaba hocam kulaklarımın büyük olduğunu düşünüyorum ameliyat olmak istiyorum ama buna uygun mu bilmiyorum fotoğraf gonderirsem yardımcı olabilir misiniz?

 4. Hocam merhaba ben 27 yaşındayım kepçe kulak ameliyattı olmak istiyorum fiyat için bilgi alıcaktım birde 2.5 yaşında kızım var ameliyat sonrası hastanede kalma varmı

 5. Merhaba
  11 Yaşında oğlum var kulaklarında hafif kepçelik var.Danışmak istediğim KBB doktorumuz 18 Yaşından önce ameliyatın Boşa olacağı yorumunu yaptı.Açılma olur yüz Kafatası kemikleri şeklini tamamlaması gerektiğini söyledi.Sizin bı konudaki yorumlarınızı öğrenebilirmiyiz.Birde bu Ameliyatları estetik ve plastik cerrahların yapmasımı KBB Dr yapmasımı doğru bu konudada yardımlarınızı rica ederim

  • Merhaba, çoğu estetik ameliyat için 18 yaşı beklemek gerekirken, kepçe kulak ameliyatı 6 yaştan itibaren yapılabilir. Çünkü kulak 6 yaşta büyük oranda gelişimini tamamlıyor. Daha da önemlisi bu yaştaki çocuklar çok acımasız olduğu için kepçe kulak sorunu olan yaşıtlarını mutsuz edebiliyorlar. O yüzden sizin çocuk 11 yaşında olduğu için rahatlıkla ameliyat olabilir. KBB uzmanları iç kulağın fonksiyonel kusurlarını ameliyat ve tedavi ederler. Estetik cerrahlar ise dış kulağın şekil sorunlarını. Bu bilgiler ışığında karar sizin. 0 533 6921598 den bana ulaşabilirsiniz.

 6. Hocam merhaba yaklaşık 1 sene önce kepce kulak ameliyatı oldum simetrik olarak bir sıkıntım yok ama kafama cok yapışık duruyor ortasından geriye çekildiği için kulak memem ve ustum bükülmüş gibi duruyor buna bir çözüm bulabilirmiyiz

  • İstanbuldaysanız 0 212 2967878 den randevu alarak muayeneye gelebilirsiniz, görüşmelerim ücretsiz. Değilseniz 0 533 6921598 e whatsappdan resim gönderebilirsiniz.

  • Merhaba, İstanbuldaysanız 0 212 2967878 den randevu alarak gelin görüşmelerim ücretsiz. Değilseniz 0 533 6921598 den irtibat kurarak resim gönderirisiniz değerlendiririm.

 7. Merhabalar Hocam,2 ay önce kepçe kulak ameliyatı oldum.2 hafta bandımı sürekli olarak taktım ve bundan sonra bu zamana kadar geceleri kafa bandını halen takıyorum.Kafa bandımı takmadan yatmak psikolojik olarak beni korkutuyor kafa bandını halen takmam benim aleyhime mi olur yoksa lehime mi olur ? Cevaplarsanız çok sevinirim.
  Saygılarımla.

 8. Merhaba doktor hanım benim sağ kulağım doğuştan üst kısmı içe doğru kıvrık ve sol kulağıma göre hafif daha büyük. Ameliyat olmak istiyorum ücreti nekadar tutar? Ne kadar sürede iyileşirim? Ameliyat sonrası ne yapmak lazım? Teşekkür ederim.
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, 05336921598 e resim gönderin bakayım.

 9. Merhaba hocam .. ben 3 ay önce kepçe kulak ameliyatı oldum ancak sağ kulağım sol kulağıma oranla çok yapışık ve kepçelikten ziyade kulağın yapısı da asimetrik bu konuda neler yapabiliriz? şöyle bir sıkıntıda var hocam sağ kulak çok sert duruyor.. Açıkçası emanet gibi duruyor.. Bu konudaki düşünceleriniz nedir hocam ne yapılabilir? teşekkürler..
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, muayene etmeden birşey söylemem zor.

 10. Merhaba Hanımefendi ben lise 3 öğrencisiyim önceden pek bir problem etmiyordum kepçe kulak diye dalga geçmiyorlardı ama şu 2 sene içinde baya bi dalga geçilmeye başlandı işte mesela şirek gibi kulakların kulaklarından tanıdım vs. gibi şeylere gücenmeye başladım bende ameliyat istiyorum ama aileme nasıl istediğimi söylüyeceğimi bilmiyorum ve fiyatını sorabilir miyim?
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, 05336921598 e resim gönderin bakayım.

 11. Merhaba Defne hanim, ben tam bir ay once kepce kulak ameliyati oldum. Ameliyattan once sol kulagim daha kepceydi ve ameliyat sirasinda da doktoruma esitlendiyse digeri kalsin dedim ama biraz gerekli diyerek sag kulagi da yapti. Simdi sol kulagim yine cok kepce duruyo, artik daha cok kafaya taktim. Ne yapmam gerekiyo. Tesekkurler
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, 6 ay geçsin, son haline göre karar verirsiniz.

 12. Günaydın kepçe kulak amelliyatı olmak istiyorum bilgi alabilirmiyim
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, 05336921598 e whatsappdan resim gönderin değerlendireyim.

 13. Merhaba hocam, saç bandını 2 hafta devamlı taktıktan sonra bir ay sadece geceleri takmak, 3 hafta devamlı takmakla eş değer midir, aynı etkiyi yapar mı yani?
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, bu yüzden istenen etki olmazsa beni yada doktorunuzu suçlamayacaksanız yapabilirsiniz.

 14. Merhaba Defne Hanım,Kepçe kulak ameliyatı sonrası saç bandının 5-6 hafta kullanılması gerektiğini duyuyorum. Siz 3 hafta demişsiniz, 3 haftadan daha fazla kullanmaya gerek var mı hocam? Ve benim taktığım bant kulak memesini kapatmıyo sadece kıkırdağı kapatması yeterli midir
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, her doktorun kendi tecrübesine göre karar verdiği bir durum. Doktorunuz ne derse onu yapın.

 15. Merhaba hocam . Ben yaklasik 2 ay once ameliyat oldum . Fakat kulaklarim cok yapisik ve hic acilmadi. Karsidan bakinca kulak yokmus gibi kotu gorunuyor. Acaba acilma olur mu.acilmalar sadece kulak kepcesinde mi oluyor. Ortadan da acilma olur mu. Son olarak diyelim ki acilma olmadi. Bunu duzeltme imkani var mi
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, büyük ihtimalle açılır.

 16. Mrb hocam ben 28 yasindayim ve bir kulagim asiriya kacmasada kepce ameliyat olmak istihorum ama birazda korkuyorum birde fiyatlari nasil resim gondersem size bana fiyat verebilirmisiniz
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, 05336921598 e whatsappdan resim gönderebilirsiniz.

 17. Iyi gunler hocam ben cuma gunu sag kulagimdan ameliyat otoplasti ameliyati oldum ve sol kulagima gore yarim santim daha geride zamanla acilir diyorlar acilir mi? Ve eger acilirsa ne kadar zaman surer ve tahminen ne kadar acilir
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, 1 ay kadar sabredin.

 18. kulak estetigi olacm istanbulda fakat kulaklarimin simetrik olmuyacagindan korkuyorum. Size güvenebilir miyim ? Ameliyat sonrasinda kulaklarimin nasil gorunecegini ameliyat oncesinden örneklerle görebilir miyim ?
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, bana güvenemezsin diyen doktor olacağını sanmıyorum. Görüşmeye gelin yada 05336921598 e whatsappdan resim gönderin. Konuşalım, güvenirseniz yaparız.

 19. Merhabalar hocam. Ben 5 gün önce kulak amleliyatı oldum.Ve bugun 6.günüm kulaklarım hala şiş simetri bozukluguda var. İnsanlar bi tuhaf oluyor bandajı çıkaramıyorum. çekiniyorum. Çok şiş oldugu içinmi çok tuhaf duruyor. bu şişlikler nezaman iner hacam ortalama süresi ne kadardır ltfen yardımcı olun iyi günler
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, 1 ay içinde şişliklerin çoğu geçer. 6 ayda kulak büyük oranda son şeklini alır.

 20. Merhaba iyi günler.kulak estetigi cok uyguladiginiz bir yöntem mi ? Başarli olma ihtimali ne ?
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, sık yaptığımız bir ameliyat. Başarı oranı çok yüksek.

 21. Merhaba,ameliyat olalı 2 hafta oldu.Kulaklarım yeteri kadar açıldı.Fakat sol kulağımın üst kısmı eski haline dönmeye başladı,diğerine göre daha açık.Düzelme imkanı var mı? Böyle hiç hoşuma gitmiyor.
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, daha çok yeni, biraz sabır.

 22. Merhaba.Dün ameliyat oldum.Kulağımdan arada çıt çıt sesler geliyor.Bu dikişlerin koptuğnu mu gösterir?
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, doktorunuza kontrole gidin.

 23. Merhaba,dün kepçe kulam ameliyatı oldum.Gece yastıkda hafif kan vardı.Doktorum normal olduğunu söyledi.Cuma günü sargılar çıkacak ve pansuman yapolıp tenisçi bandı takacağım.Sorum şu,sargıları çıkarırken kandan dolayı yapışma olur ve canım acır mı? ayrıca dikişler alınmazsa birşey olur mu? Son olarak sargılar alındıktan sonra batikon(tendirdiyot) sürülünce yanma olurmu? Sargı sanki biras fazla baskı yapıyor gibi hisseduyorum.Bu normal midir?
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, doktorunuzun önerileri dışında birşey söylememi istiyorsunuz ama söylemeyeceğim. Onun dediklerini aynen yapın.

 24. Merhaba hocam ben 2 hafta once kepce kulak ameliyati oldum sol kulagim kafama daha yapisik duruyor sag kulagimda cok az bir acilma oldu. Sag daha dogal duruyor haliyle. Acaba sol kulagim da sag gibi biraz acilir mi. Sag kulak kikirdak yapisi daha yumusak. Sol ise hala uyusuk ve sert bir yapida. Cevaplayabilirseniz sevinirim. Iyi calismalar.
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, biraz sabırla herşey yoluna girer.

 25. Hocam meraba. Ben 10 gün önce kepçe kulak ameliyatı oldum. Kulağımdaki şişlik giderek azalmaya başladı fakat kulağımın orta kısmı şiş gibi duruyo geçer mi bu durum. Doktorum izne ayrıldığı için ulaşamıyorum kendisine
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, geçer merak etmeyin.

 26. İyi günler ben 2 sene önce kepçe kulak ameliyatı olmuştum kulaklarım düzelmişti ama dün bir iş kazası geçirdim sağ kulağım kesildi acile gittim dikiş atıldı fakat şuan kulağım hem açık şiş ve morluklar var acaba kulağım açık mı kalır yoksa kapanır mı
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, yaralarınız iyileştikten sonra değerlendirmek lazım.

 27. Merhaba kulak estetik ameliyatların fiyatları öğrenebilirmiyim
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, 05336921598 e resim gönderin yada muayeneye gelin, görüşmelerim ücretsiz.

 28. Hocam merhabalar ben yaklaşık 20gün önce kepçe kulak ameliyatı oldum ameliyattan önce doktorumla konuşurken benim kulak yapımla ilgili sol kulağımda açıklık olacağını belirtti ve ameliyat sonrası aynen dediği oldu sol kulağım sağ kulağıma göre açık duruyor ikinci bir ameliyattan bahsetti ama bu seferki farklı bir ameliyat olduğunu bir ay sonra yapılabilceğini söyledi ben emin olamıyorum açıkcası bir sonraki ameliyat için altı ay geçmesi gerekmiyor mu
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, doktorunuzun tecrübesine güvenmelisiniz. O ne diyorsa ona uyun.

 29. Meraba Defne hanım, ben 5 gün önce kepçe kulak ameliyatı oldum. Bulunduğum yerde teniscii bandajı bulamadım lastikle bandaj yaptım ama esnekliği ne kadar olmalı sıkı yapınca kulağım sızlıyor daha esnek olunca da işe yaramaz diye korkuyorum birde saçımı ne zaman yıkayabilirim. Bu arada dikiş almıcağını söyledi doktorum kendi kendine dökülürmüş sorularıma cevap verip beni aydınlatırsanız çok sevinirim ..
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, kulağınızı başınıza yapıştıracak sıkılıkta olması yeterli, acıtmaması gerek. Yıkama konusunu ve dikişleri doktorunuza sormanızda yarar var.

 30. Merhaba Hocam.
  5 ay önce sağ kulağımdan ameliyat oldum. Kulağımda mavi sert bir ip var. Dokturum bu iple ilgili bir açıklama yapmadı. 2 ay sonra kontrolüm var. Bu ip alınacak mı? Birde elim kulağıma çarptığında yada kulağımı ayırdığımda hala acıyor, bu durum normalmidir?
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, nasıl dikiş kullanıldığını bilemediğim için cevap veremiyorum. Kontrole gittiğinizde hallolur. Ufak tefek acı ve ağrılar 6 ay kadar normaldir.

 31. Merhaba, benim kepçe kısmıyla değil kulak memesinin büyüklüğüyle ilgili problemin var ,yani tersten bir kepçe kulak gibi. Bunun için ne yapılabilir , fiyatlar ne aralıkta olur? Ameliyat sonrasi çok problem yaşanır mi?
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, kulak memenizi küçültebiliriz. 05336921598 e whatsappdan resim gönderin tan bilgi vereyim.

 32. Merhaba hocam ben dört sene önce aneliyat oldum. Sol kulakta sanırım ip kaldı dokunamıyordum cok ama nedeni anlamadım. Açıkcası doktorada gitmedim. Altı aydır dış kulak dokusunda sivilce gibi bir şey cıkıyo sanırım ip yapıyo sivilce dört beş kez cıktı doktora gitmek istemedim açıkcası anormal bir durum mu
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, muayene olmanız gerekir.

 33. Merhaba ben gecen cuma günü ameliyat oldum. Ameliyat olduğum kulak biraz geride şuan zaten siskinlikte var biraz açılır diyorlar. Sizce açılır mı?
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, normaldir. Bir süre sonra biraz açılacağı için biraz geriye alırız, merak etmeyin düzelecek.

 34. merhaba hocam. benim yasim 28 benim kalaklarimda cok buyuk bir sorunum var.benim kulaklarim cok buyuk ve kepce.acaba kulak kucultme ameliyatiyla bu sorunumdan kurtulabilirmiyim
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba Osman bey, 05336921598 e whatsappdan resim gönderin değerlendireyim.

 35. Merhba ben 23 yasindayim kulgim kepce degil ama buyuk 11 12 cm piskoljik baski ypyor bna doktrlra gdyrum iz kalir diyorlar ve hep kapidan dönuyorum cesaretlenmyrm sizce bnim estetik olmama gerek var mi bu durum morelimi cok bozuyor yuzumun seklni inannki kulgim bozyr napcmi bilmyrm bide 19 yasinda 9 10 cm di ypisi degiiyor dediler dgrmdr smdiden tskrler
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, yapılınca iz kalır. Çok verimli bir işlem değil.

 36. Merhaba defne hanım internetten izledim haberlerede çıkmıştı. 9.5 dk da kulak kepçe ameliyatı Die fakat sizin anlattığınız gibi kulak arkası dikiş değilde ip ile yöntem bulunmuştu siz yapiyo musunuz öyle. Youtube’da var 9.5 dk da kulak estetik ameliyat diye
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, ben iple yapmıyorum. Kendi uyguladığım yöntemden memnunum. Hiç bir sıkıntı yaşamıyorum.

 37. Ben kepçe kulak ameliyatı olalı 1,5 ay oluyor ama açılma oldu ve çok simetri bozukluğu var bu yüzden tekrar olmak istiyorum. Revizyon ameliyatı daha kolay mı gerçekleşiyor yoksa aynı işlem tekrar mı yapılıyor? Diğer sorum, ilk başta kulak kıkırdaklarım çok sertti şimdi yumuşamaya başladı bu kötü bir şey mi?
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, 6 ay geçmeden yeni bir ameliyat yapılmaz.

 38. Kulak estetiği fiyatınızı ve bandaj kullanım süresini öğrenmek istiyorum
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, fiyat …. TL, 3 hafta bandaj kullanmanız gerekir

 39. Merhaba. Defne hanım 32 gün önce sağ kulağımdan ameliyat oldum. Sol kulağım normaldi. 13. günde dikişlerim alındı. Sağ kulağım biraz daha öne doğruydu. Doktorumdan sağ kulağımı biraz geriye alıp sol kulağımla aynı açıda durmasını istedim. Bana iki kulağın arasında tamamen bir simetrinin sağlanamayabileceğini ama birbirine yakın ve seni rahatsız etmiyecek bir görüntü olacağını söyledi. Şimdi ameliyat olduğum kulağım sol kulağıma göre daha geride. Bu görüntü beni çok rahatsız ediyor. Kulağım zamanla biraz daha açılırmı? Doktorum kulağımı fazla geriye almış olabilirmi? Eğer bu durum düzelmez ise 2. bir ameliyatla biraz ileri alma ihtimalimiz varmı? Teşekkürler.
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, büyük ihtimalle zaman içinde biraz daha açılır.

 40. Hocam ben kulaklarımdan hoşnut değilim. Kendimi psikolojik bir baskı içerisine soktum engel olamıyorum.Bunun bir çözümü var mıdır var ise kepçe kulak ameliyati fiyatı ne kadardır?
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, kulak yapınız görmem için bana whatsappdan 05336921598 e resim gönderin bakayım.

 41. Ben kulak küçültme ameliyatı olmak istiyorum. ve kepçe kulak düzeltme ameliyati ne olursunuz bilgilendirin.
  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba, kulaklarınızın resmini 05336921598 e whatsappdan gönderin, değerlendirip fiyat vereyim.

SORU SOR