Liposuction

 

liposuction

Estetik cerrahi denildiğinde toplum genelinde en çok akla gelen terimlerden biri Liposuction’dır (yağ aldırma). Öyle ki birçok istatistik konusunda taban aldığımız Amerika’da yapılan son araştırmada kadın erkek farkı gözetmeksizin estetik cerrahi girişimlerin başında yer almaktadır.

Fazla kilolar insanoğlu ile ilelebet kol kola yaşayacak tıbbi ve sosyal bir problem. Hazır gıda pazarının bilhassa yoğun çalışan nüfusun yemek taleplerine hitap ettiği günümüzde, işe bir de stres ve hareketsizlik eklendiğinde kilolar ve kilolu olmanın yol açtığı hastalıklar çemberinde boğulmuş, kaçış yolu arayan bir insan topluluğu ile karşı karşıya kalıyoruz. 1980’li yıllardan bu yana sağlıklı beslenme ve egzersizi hayatlarına bir türlü sokamayan insanlar ve toplum önünde olmaktan dolayı estetik kaygısı fazla olan insanlar için Liposuction bir çıkış yolu oldu.

Kilomu aldınız, hemen gidip yağlarınızı aldırıp eski formunuza kavuşabilirsiniz” yanlışına düşenler ya da bunun yanlış olduğu söylenmesine rağmen bu gerçeği göz ardı edenler hem kendileri mutsuz oldu hem de doğru endikasyon ile yapıldığında gerçekten mükemmel bir işlem olan bu cerrahi girişimin bazı insanlarca yanlış tanınmasına neden oldu.

 

Liposuction nedir - ne değildir?  

 • Kilo verme işlemi değildir,
 • Karın germe ameliyatı gerektiren, sık sık kilo alma verme, doğum sonrası ve yaşın ilerlemesine bağlı, insanlarda bölgesel yağlanma,deri ve karın duvarı sarkmasını toplama işlemi değildir. (Deri üzerinde görülen çatlaklar deride elastikiyet kaybını gösteren en önemli işaretlerdedir.)
 • Selülitlerden tamamen kurtulma yolu değildir
 • "Ne kadar yersen ye bir daha asla kilo almazsın " algısı uyandırmamalıdır.
 • Popo kaldırma işlemi değildir.

 

 

doktor defne erkara

Liposuction Ne işe yarıyor?

 • Vücudunda bölgesel şekil bozukluğuna yol açan yağ birikimleri (özellikle kalçanın yanı,göbek,diz içleri, bel yan tarafındaki simit gibi) olan,normal kilo ve boydaki erişkinlerin bu sorunlarını düzeltici ameliyatıdır.
 • Genç erkeklerde meme büyümesi şeklinde kendini gösteren ve jinekomasti denilen rahatsızlığı tedavi etmek
 • Boyun germe, karın germe ve meme küçültme ameliyatlarından sonra  bölgenin daha iyi şekillendirilmesini sağlamak ve rötuş yapmak için

 

Liposuction hangi bölgeler için uygulanabilir?

En sık liposuction uygulanan bölgeler;

 • Karın ve bel çevresi
 • Kalçalar
 • Uyluk iç ve dış yanı
 • Dizlerin birbirlerine bakan yüzleri
 • Boyun
 • Üst kol
 • Meme (Erkek ve kadın)

 

Daha az tercih edilen bölgeler;

1- Bacakta diz altında kalan kısımlar ( Özellikle ince liposuction kanülleriyle yapılmalıdır. .)

2- Gluteal bölge (popo) ( Gluteal bölgede aşırı çıkıntı ve asimetri varsa tercih edilebilir.)

 

Erkeklerde Liposuction 

Türkiye’de estetik ameliyat olan erkeklerin sayısı giderek artmaktadır. Liposuction estetik burun ameliyatından sonra erkeklerin en sık yaptırdığı ikinci estetik ameliyattır.

En sık liposuction yapılan bölgeler:

liposuction

1- Erkeklerde en sık bölgesel yağlanma karında göbek deliği etrafı ve böğür denilen belin iki yanında olur.

2- Jinecomasti erkek memesinin büyük olmasıdır. Gelişimsel, hormonel etkenler ya da kullanılan ilaçlar etken olabilir. Altta yatan hastalık tedavi edildikten sonra meme bezi dokusu cerrahi olarak çıkartılırken, memenin yağlı dokusu da liposuction yöntemi ile uzaklaştırılır.

Erkek derisi kadın derisinden daha kalın olduğu için ameliyat sonrası deri adaptasyonunun erkeklerde daha iyi olduğunu ve deride ondülasyon görülme olasılığının daha az olduğunu da belirtelim.

 

Liposuction riskli midir?

Liposuction,kişinin kalp,hipertansiyon,diyabet gibi ciddi bir hastalığı yoksa riskli bir ameliyat olarak değerlendirilmez.Normale yakın kiloda, nispeten genç hastalara ( 60 yaş altı) yapıldığı için anestezi riski de düşüktür. Basında liposuction işlemi sonrası ölüm heberleri görülmektedir.Bunlar yağ embolisi sonucu,genellikle aşırı kilolu ,kronik hastalığı olan hastalardır.Ya da ameliyat öncesi,sırası ve sonrası tıbbi önlemlerin ihmal edildiği durumlarda karşılaşılan üzücü durumlar hakkındadır.

 

Tüm ameliyatlarda karşılaşılabileceğimiz komplikasyonlar:

1- Anestezi işlemine bağlı komplikasyonlar (İlaç alerjisi…)

2- Kanama, hematom (deri altı kan birikmesi)

3- Enfeksiyon

4- Kronik kalp, akciğer rahatsızlıkları olanlar, şeker hastaları gibi hastalarda görülebilen sistemik komplikasyonlar

5- Emboli (Yağ embolisi en sık uzun kemik kırıklarında görülen bir komplikasyondur.)

 

Daha çok liposuction ameliyatı sonrası görülebilen komplikasyonlar:

1- Deri yüzeyinde kıvrımlaşma ( Ameliyattan 3 hafta sonra başlanılan çeşitli masaj yöntemleri ile önlenir.)

2- Derinin yeterli oranda kendini toplamamasına bağlı gevşeme ( Özellikle menopoz sonrası dönemdeki ve doğum yapmış kadınlarda karın bölgesinde gözlenen bir durumdur. Liposuction işleminden en erken 6 ay sonra karın germe, uyluk germe ameliyatı olarak adlandırılan yağ ile birlikte derinin de cerrahi olarak alındığı ameliyatların yapılması ile daha estetik bir görünüme kavuşmak mümkündür.)

3- Damarların yetersiz çalışmasına bağlı deri kaybı (Nadir görülür. Bilhassa sigara içen hastalarda boyun bölgesinin liposuction işleminde çok dikkatli olunmalıdır.)

4- Yüzeyel his kaybolması (Genelde geçicidir.)

5- Deri yanığı ( Ultrasonik liposuctionda ortaya çıkan ısıya bağlı, nadir bir komplikasyondur.)

6- Karın duvarının delinmesi ( Özellikle çok doğum yapmış kadınlar, fıtığı olan hastalarda karın bölgesinin liposuction işlemi sırasında oluşabilir. Bu gibi hastaların ameliyat öncesi teşhisi çok önemlidir.)

Liposuction ile ilgili ayrıntılı bilgilere internet üzerinden yaptığınız küçük bir araştırma ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Çoğu kaynağı dikkatli okuduğunuzda bizim yukarıda değindiğimiz noktaların yazının çeşitli bölümlerinde belirtildiğini göreceksiniz. Fakat nedendir bilinmez insanoğlu bazen sadece kendi görmek istediğini görüyor.

 

Liposuction Fiyatları

Liposuction fiyatları ön görüşme sonrası belirlenir. Liposuction fiyatları için bizimle iletişim kurabilirsiniz.

 

 

Liposuction (yağ alma, yağ aldırma ameliyatı, karından yağ aldırma) ilgi ilgili detaylı bilgi ve cerrahi müdahale bilgisi için bizi arayın.


Op. Dr. Defne Erkara

Defne Erkara, estetik cerrahi uzmanı

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı

1998 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi'nden bölüm ikincisi olarak mezun olan  Op. Dr. Defne Erkara, ihtisasını 1998-2004 yılları arasında İstanbul Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim ve El Cerrahisi Bilim Dalı'nda tamamladı. Çok sayıda kongre ve konferansa katıldı. Mikrocerrahi konusunda eğitmenlik yaptı. 

Devamı...

Videolar

defne erkara meme büyütme ameliyatı


Merak ettiğiniz bilgileri videolarımızda bulabilirsiniz....

Meme estetiği, yüz estetiği, kombine estetik ve diğer estetik yöntemleriyle ilgili aklınıza takılan sorularınızın cevaplarını bu videolarda bulacaksınız.

İzleyin....