Liposuction

Liposuction - 5.0 out of 5 based on 3 votes

 

 

liposuction

Estetik cerrahi denildiğinde toplum genelinde en çok akla gelen terimlerden biri Liposuction’dır (yağ aldırma). Öyle ki birçok istatistik konusunda taban aldığımız Amerika’da yapılan son araştırmada kadın erkek farkı gözetmeksizin estetik cerrahi girişimlerin başında yer almaktadır.

Fazla kilolar insanoğlu ile ilelebet kol kola yaşayacak tıbbi ve sosyal bir problem. Hazır gıda pazarının bilhassa yoğun çalışan nüfusun yemek taleplerine hitap ettiği günümüzde, işe bir de stres ve hareketsizlik eklendiğinde kilolar ve kilolu olmanın yol açtığı hastalıklar çemberinde boğulmuş, kaçış yolu arayan bir insan topluluğu ile karşı karşıya kalıyoruz. 1980’li yıllardan bu yana sağlıklı beslenme ve egzersizi hayatlarına bir türlü sokamayan insanlar ve toplum önünde olmaktan dolayı estetik kaygısı fazla olan insanlar için Liposuction bir çıkış yolu oldu.

Kilomu aldınız, hemen gidip yağlarınızı aldırıp eski formunuza kavuşabilirsiniz” yanlışına düşenler ya da bunun yanlış olduğu söylenmesine rağmen bu gerçeği göz ardı edenler hem kendileri mutsuz oldu hem de doğru endikasyon ile yapıldığında gerçekten mükemmel bir işlem olan bu cerrahi girişimin bazı insanlarca yanlış tanınmasına neden oldu.

Liposuction nedir - ne değildir?  

 • Kilo verme işlemi değildir,
 • Karın germe ameliyatı gerektiren, sık sık kilo alma verme, doğum sonrası ve yaşın ilerlemesine bağlı, insanlarda bölgesel yağlanma,deri ve karın duvarı sarkmasını toplama işlemi değildir. (Deri üzerinde görülen çatlaklar deride elastikiyet kaybını gösteren en önemli işaretlerdedir.)
 • Selülitlerden tamamen kurtulma yolu değildir
 • "Ne kadar yersen ye bir daha asla kilo almazsın " algısı uyandırmamalıdır.
 • Popo kaldırma işlemi değildir. 

doktor defne erkara

Liposuction Ne işe yarıyor?

 • Vücudunda bölgesel şekil bozukluğuna yol açan yağ birikimleri (özellikle kalçanın yanı,göbek,diz içleri, bel yan tarafındaki simit gibi) olan,normal kilo ve boydaki erişkinlerin bu sorunlarını düzeltici ameliyatıdır.
 • Genç erkeklerde meme büyümesi şeklinde kendini gösteren ve jinekomasti denilen rahatsızlığı tedavi etmek
 • Boyun germe, karın germe ve meme küçültme ameliyatlarından sonra  bölgenin daha iyi şekillendirilmesini sağlamak ve rötuş yapmak için

Liposuction hangi bölgeler için uygulanabilir?

En sık liposuction uygulanan bölgeler;

 • Karın ve bel çevresi
 • Kalçalar
 • Uyluk iç ve dış yanı
 • Dizlerin birbirlerine bakan yüzleri
 • Boyun
 • Üst kol
 • Meme (Erkek ve kadın) 

Daha az tercih edilen bölgeler;

1- Bacakta diz altında kalan kısımlar ( Özellikle ince liposuction kanülleriyle yapılmalıdır. .)

2- Gluteal bölge (popo) ( Gluteal bölgede aşırı çıkıntı ve asimetri varsa tercih edilebilir.)

Erkeklerde Liposuction 

Türkiye’de estetik ameliyat olan erkeklerin sayısı giderek artmaktadır. Liposuction estetik burun ameliyatından sonra erkeklerin en sık yaptırdığı ikinci estetik ameliyattır.

En sık liposuction yapılan bölgeler:

liposuction

1- Erkeklerde en sık bölgesel yağlanma karında göbek deliği etrafı ve böğür denilen belin iki yanında olur.

2- Jinecomasti erkek memesinin büyük olmasıdır. Gelişimsel, hormonel etkenler ya da kullanılan ilaçlar etken olabilir. Altta yatan hastalık tedavi edildikten sonra meme bezi dokusu cerrahi olarak çıkartılırken, memenin yağlı dokusu da liposuction yöntemi ile uzaklaştırılır.

Erkek derisi kadın derisinden daha kalın olduğu için ameliyat sonrası deri adaptasyonunun erkeklerde daha iyi olduğunu ve deride ondülasyon görülme olasılığının daha az olduğunu da belirtelim.

Liposuction riskli midir?

Liposuction,kişinin kalp,hipertansiyon,diyabet gibi ciddi bir hastalığı yoksa riskli bir ameliyat olarak değerlendirilmez.Normale yakın kiloda, nispeten genç hastalara ( 60 yaş altı) yapıldığı için anestezi riski de düşüktür. Basında liposuction işlemi sonrası ölüm heberleri görülmektedir.Bunlar yağ embolisi sonucu,genellikle aşırı kilolu ,kronik hastalığı olan hastalardır.Ya da ameliyat öncesi,sırası ve sonrası tıbbi önlemlerin ihmal edildiği durumlarda karşılaşılan üzücü durumlar hakkındadır.

Tüm ameliyatlarda karşılaşılabileceğimiz komplikasyonlar:

1- Anestezi işlemine bağlı komplikasyonlar (İlaç alerjisi…)

2- Kanama, hematom (deri altı kan birikmesi)

3- Enfeksiyon

4- Kronik kalp, akciğer rahatsızlıkları olanlar, şeker hastaları gibi hastalarda görülebilen sistemik komplikasyonlar

5- Emboli (Yağ embolisi en sık uzun kemik kırıklarında görülen bir komplikasyondur.)

Daha çok liposuction ameliyatı sonrası görülebilen komplikasyonlar:

1- Deri yüzeyinde kıvrımlaşma ( Ameliyattan 3 hafta sonra başlanılan çeşitli masaj yöntemleri ile önlenir.)

2- Derinin yeterli oranda kendini toplamamasına bağlı gevşeme ( Özellikle menopoz sonrası dönemdeki ve doğum yapmış kadınlarda karın bölgesinde gözlenen bir durumdur. Liposuction işleminden en erken 6 ay sonra karın germe, uyluk germe ameliyatı olarak adlandırılan yağ ile birlikte derinin de cerrahi olarak alındığı ameliyatların yapılması ile daha estetik bir görünüme kavuşmak mümkündür.)

3- Damarların yetersiz çalışmasına bağlı deri kaybı (Nadir görülür. Bilhassa sigara içen hastalarda boyun bölgesinin liposuction işleminde çok dikkatli olunmalıdır.)

4- Yüzeyel his kaybolması (Genelde geçicidir.)

5- Deri yanığı ( Ultrasonik liposuctionda ortaya çıkan ısıya bağlı, nadir bir komplikasyondur.)

6- Karın duvarının delinmesi ( Özellikle çok doğum yapmış kadınlar, fıtığı olan hastalarda karın bölgesinin liposuction işlemi sırasında oluşabilir. Bu gibi hastaların ameliyat öncesi teşhisi çok önemlidir.)

Liposuction ile ilgili ayrıntılı bilgilere internet üzerinden yaptığınız küçük bir araştırma ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Çoğu kaynağı dikkatli okuduğunuzda bizim yukarıda değindiğimiz noktaların yazının çeşitli bölümlerinde belirtildiğini göreceksiniz. Fakat nedendir bilinmez insanoğlu bazen sadece kendi görmek istediğini görüyor.

Liposuction Fiyatları

Liposuction fiyatları ön görüşme sonrası belirlenir. Liposuction fiyatları için bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Liposuction (yağ alma, yağ aldırma ameliyatı, karından yağ aldırma) ilgi ilgili detaylı bilgi ve cerrahi müdahale bilgisi için bizi arayın.

 

16 Soru

 • Soru Linki Nilüfer Nilüfer 22 Kasım 2015

  İyi günler karın bölgemde aşırı fazla yağ birikimim var hiç memnun değilim boy 1,65 kg 91,7 bana bu lipo uygun mu kendim yurtdışında yaşıyorum fıyatı alabilirsem harekete geçmeden önce
  Op.Dr.Defne Erkara :
  Merhaba doğum yaptınız mı ? Kaç tane ? En iyisi whatsappdan bana 05336921598 e fotolarınızı gönderirseniz değerlendirme ve fiyatlandırma yapabilirim

 • Soru Linki polat polat 08 Kasım 2015

  Merhabalar ben 2 yıl önce boyun altına yağlarımdan kurtulmak için liposuction yaptırdım. operasyon sonrası sabah akşam olmak üzere elimle boyun bölgeme masaj yapıyorum kaşıntıları önlemek için . fakat 2 yıl geçmesine rağmen boyun bölgemde aşırı kaşıntılar oluyor. masaj yapınca anında geçiyor. hatta başımı öne doğru eğdiğimde şiddetleniyor. bir masaj aleti edindim ve sabah akşam 5 er dk masaj yapıyorum ve günü kurtarıyorum. sizce anormal bir şey var mı? Ne önerirsiniz.
  Op.Dr.Defne Erkara : Merhaba, gerekeni zaten yapıyorsunuz. Başka bir şey önermiyorum, iyi akşamlar.

 • Soru Linki Ayten Ayten 07 Kasım 2015

  Merhaba,
  34 yaşındayım .
  1.69 boyum ,68 kiloyum .
  Bacaklarım üst bölgeme göre kilolu ,birazda aileden geliyor ,hepimizde aynı .
  Bileğimden ,kalçama kadar yaptırmak istiyorum :
  Ortalama bir fiyat alabilirmiyim ,ona göre sizi rahatsız etsem
  Op.Dr.Defne Erkara : Merhaba, bacak bölgesinde yağ alma yapabilidiğimiz bölgeler , kalça, bacak içi, diz içi ve popo altıdır. Bu bölgelerin dışından yağ alımı çok ender hastalara uyguluyoruz. Bunun için sizi görmem gerekir. Görüşmelerim ücretsiz , görüşmeye gelebilirisniz. Ya da whatsapp dan resim gönderebilirisiniz. O zaman fiyatlandırma yapabilirim. İyi akşamlar

 • Soru Linki hacer hacer 21 Ekim 2015

  slm defne hanım
  ben 6 ay önce dogum yaptım 1.55 boyunda ve 70kılodayım .65kilo ile basladım hamılegıme 20kilo aldım duzenlı yeme ve sporla 15 kkılo verdım ama karın,bacak ıcı,koltuk altı ve basenlerde yaglanmalar olustu ne yapsa geçmıyor liposuctıon yaptırmak istıyorum ama korkuyorum mumkunse fıyat almak ıstıyorum.bu vucudumdakı sekil bozuklugu benım psıkolojımıde bozdu çocuguma fazl ilgı gösteremiyorum
  2.sorumda emzırme sonucunda bır gögsum dıgerıne göre buyuk ne önerırsınız
  Op.Dr.Defne Erkara : Merhaba,bacak içi,kol,koltuk altı ve basen için liposuctionu şimdi olabilirsiniz.Karın için doğumdan sonra 1 yıl,meme için süt verme işlemi bittikten 3 ay sonra ameliyat olabilirsiniz.İsterseniz görüşmeye gelin ya da 0 533 6921598 e whatsapp dan resim gönderin tam bir değerlendirme yapayım.Size bilgi ve fiyat vereyim ,iyi akşamlar

 • Soru Linki remziye remziye 10 Ekim 2015

  1,65 boy.101 kiloyum 35 yasındayim yag aldirma benim icin uygun mu mide ameliyatini düsünmüyorum fiyat ögrenebilirmiyim
  Op.Dr.Defne Erkara : Merhaba,boyunuza göre kilonuz biraz fazla olduğu için yağ aldırma sizin için uygun değil.Çünkü yağ aldırma bir kilo verme değil şekillendirme operasyonudur.Kilonuz 80 e düşünce liposuction ile yağ aldırmaya uygun hale gelirsiniz,iyi günler

 • Soru Linki Atilla Atilla 06 Eylül 2015

  Defne hanim merhaba, standart bir liposuction operasyonu, normal kilodabir insan icin, bel , basen , bacak i ci ve diz ici uyguladiginda fiyat ne olacaktir. Boy 1.78 kilo 78.5 37 yas .kaba taslak ogrenmek istiyorum.
  Simdiden tesekkur ederim
  Op.Dr.Defne Erkara :
  Merhaba,dört bölge liposuction ...... TL herşey dahil iyi günler

 • Soru Linki papatya papatya 05 Eylül 2015

  Merhaba defne hanim, ben 22 yasindayim.. 160 boyunda, ve 70 kiloyum, karin,bacak, ve kol yag aldirmak istiyorum.. Bide ucreti ne kadar olur?
  Op.Dr.Defne Erkara :
  Merhaba,yaşınız ve ölçüleriniz liposuction için uygun.Fakat tam olarak ne ve nasıl yapılacağını planlamak için ya whatsapp dan ilgili bölgelerin resmini gönderin ya da görüşmelerim ücretsiz 0 212 2967878 den randevu alarak gelin görüşelim sevgiler

 • Soru Linki serap serap 17 Ağustos 2015

  Merhaba boyun 163 klima 75 vücudumda karın etrafını yağlarını aldırmak istiyorum fiyat ne olur acaba
  Op.Dr.Defne Erkara :
  Merhaba,kilo ve boy olarak liposuction için uygun bir adaysınız.Bir-iki sorum olacak.Çocuğunuz var mı,yaşınız kaç?Görüşmeye gelmek isterseniz 0 212 2967878 den randevu alabilirsiniz.Görüşmelerim ücretsizdir.Veya whatsapp dan 0 533 6921598 e iç çamaşırlı olarak vücudunuzun resmini gönderebilirsiniz,değerlendirip fiyat verebilirim.İyi akşamlar

 • Soru Linki aydanur aydanur 07 Ağustos 2015

  94 kiloyla hamile kaldım ve 98 kiloyum 3 aylık hamileyim kilom sadece karnımda ve göbeğimde boyum1.70 ve doğuma kadar daha çok kilo alacağımı biliyorum sezeryan olacağım ve ikinci sezeryanım olacak. doğum sonrası ne kadar süre geçmesi gerek karın ve göbekten yağ aldırmam için bunu n benim için riski olabilirmi ve 120 kilolara ulaşabileceğimide düşünürsek yağ aldırmam yeterli bir çözüm olurmu ayrıca eğer yağ aldırabiliyorsam şayet fiyatınıda öğrenebilirmiyim?
  Op.Dr.Defne Erkara :
  Merhaba,bence hamilelik sırasında da yediklerinize dikkat ederek 15 kg dan fazla almamaya çalışın.Doğum olduktan sonra diyet ve sporu hayatınıza katın.1 yıl sonra bana başvurabilirsiniz.Fiyatta 1.5 yıl sonra ne olur bilemiyorum.Bebeğinize sağlıkla kavuşmanız dileğiyle

 • Soru Linki pervin pervin 04 Ağustos 2015

  Karın ve bel bölgeden yağ aldirmak istiyorum birde göz kapaklarim düştü onlarida düzeltmek istiyorum fiyat nedir taksit yapiyormusunuz ben 47 yaşındayım
  Op.Dr.Defne Erkara :
  Merhaba,doğum yaptınız mı?Boy ve kilonuz kaç?Whatssap dan foto gönderebilirseniz değerlendirme yapar,fiyat verebilirim.tel 0 533 6921598 iyi akşamlar

 • Soru Linki reyhan turgut reyhan turgut 04 Ağustos 2015

  Karın yaglarimdan kurtulmak istiyorum,görüşme ve muayeneleriniz ucretsizmi teşekkürler.
  Op.Dr.Defne Erkara :
  Merhaba,görüşmelerim ücretsiz.0 212 2967878 den randevu alarak gelebilirsiniz.Ayrıca 0 533 6921598 e whatsapp dan resim gönderebilirsiniz,iyi akşamlar

 • Soru Linki Dinçer Dinçer 03 Ağustos 2015

  Merhabalar
  38 yaşındayım ankilozan spondilit hastasıyım ve bellı bölgelerde hastalıgımdan kaynaklanan tutulmalar var ve aşırı spor yürüyüş yapamıyorum bu sebepden bel bölgemde simit şeklinde yağlanma var ve aşırı rahatsız ediyor bel agrısı ve hastalıgımın ilerlemesıne neden oluyor bel bölgemdeki yağlanmayla ilgili nasıl bir işlem yapa biliriz bilgi verir seniz memnun olurum

  Saygılarımla
  yaş 38 kılo 108 boy 189
  Op.Dr.Defne Erkara :
  Merhaba,bel ve karın bölgenizden liposuction ile yağ alırsak o bölgedeki yükünüz epey azalır.Hareket kabiliyetiniz artar.

 • Soru Linki gülbin gülbin 06 Temmuz 2015

  Kolay gelsin Defne Hanım,
  Ben Adana'da yaşıyorum ilk önce gelip ameliyat olsam kaç günde geri evime dönebilirim ikincisi bende sezeryan ile 2.5 sene önce doğumyaptım ,göbek bel çevresi ve üst bacaktan yağ aldırmak istiyorum fiyatlarını öğrenmek istiyorum.Yardımcı olursanız sevinirim.
  Op.Dr.Defne Erkara cevap:
  Merhaba,yaş,boy ve kilonuzu öğrenebilir miyim?Whatsapp dan fotoğraf gönderirseniz net bir değerlendirme ve fiyatlandırma yapabilirim Tel: 0 533 6921598 iyi akşamlar

 • Soru Linki nedim nedim 26 Haziran 2015

  Merhaba: 39 yaşındayım fazla kilom var buda bende bel ağrısı yapıyor yağlarımı aldırsam rahatlarmıyım sizce?
  Bununla ilgili bana bilgi ve fiat verirseniz sevinirim.
  İyi çalışmalar

  Op.Dr.Defne Erkara: Merhaba,yaş,boy,kilo bilgilerini ve ilgili bölgenin resimlerini whatsapp ile gönderirseniz detaylı bilgilendirme yapabilirim iyi günler

 • Soru Linki ömer öksüz ömer öksüz 25 Haziran 2015

  merhaba ben gobek ve belin iki yan tarafında yag aldırmak istiyorum ucret hakında bilgi verirmisiniz

  Op.Dr.Defne Erkara cevap: Merhaba,whatsapp dan resim gönderin detaylı değerlendirme yapayım.Boy kilo ve yaş belirtin tel 0 533 6921598 iyi günler

Soru Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.