Tüberöz (Tüp şeklinde) Meme

0
582

Memede bir estetik şekil bozukluğu; Tüberöz Meme (Tüp şeklinde meme)

Meme şekil bozuklukları içinde düzeltilmesi en zor olanlar, hem asimetrik hem de şekil ve hacim anomalisi olan tüberöz memelerdir. Halk ağzı ile keçi memesi diye de adlandırılan tüberöz meme ilk olarak 1976 yılında tarif edilmiştir. Bu meme anomalisinin neden ve nasıl oluştuğu, sınıflaması ve cerrahi onarımı hakkında birçok çalışmalar yapılmıştır. Sıklığı tam olarak bilinmeyen tüberöz meme anomalisi meme dokusunda değişik derecelerde hacim yetersizliği ve meme dokusunun meme başına fıtıklaşması sonucu meme başında aşırı büyüme  ile karakterizedir .

Tüberöz memenin düzeltilmesi için seçilecek olan cerrahi prosedürün tayinini kolaylaştırmak amacıyla bir sınıflama tarif edilmiştir. Buna göre;

Tipler:

  • Tip 1 Memenin alt iç kısmındaki meme dokusu yetersiz
  • Tip 2 Memenin alt hem iç ve hem de dış kısımlarında meme dokusu yetersiz
  • Tip 3 Memenin tümünde meme dokusu yetersiz. Meme adeta sadece büyük bir meme başından ibaret

Tüberöz memenin cerrahi onarımında meme başının büyüklüğü, meme hacmi ve her iki meme arasındaki şekil ve hacim farkları göz önüne alınarak klasik meme büyütme, küçültme ve dikleştirme cerrahi teknikleri kullanılır.

Meme hacminin genellikle yeterli olduğu tip I ve II vakalarında meme protezi kullanılmadan meme dikleştirme ve meme küçültme teknikleri kullanılarak meme onarımı sağlanır. Tip III hastalarda meme dokusu çok yetersiz olduğundan meme protezi kullanımı şarttır. Bazen memenin birinde tip 1 birinde tip III anomali olabilir. Bu gibi durumlarda her iki meme arasında simetrinin sağlanabilmesi için cerrahın tüm cerrahi teknik bilgisi kullanarak en uygun tedavi planının tercih etmesi gerekir.

Ameliyat sonrası iyileşme süresi diğer meme ameliyatları ile aynıdır. Ayrıntılı bilgileri sitedeki ilgili bölümlerden alabilirsiniz.

 

PAYLAŞ

SORU SOR