Ciddi Kilo Veren Kişilere Yapılan Estetik Girişimler

1
35

Çağımızın en önemli sorunlarından biri obezite (aşırı kilo fazlalığı). Obezite kendi başına bile ciddi bir sağlık sorunu.  Sebebiyet verdiği ikincil rahatsızlıklar saymakla bitmez. Fakat şu anda anlatmak istediğim konu bu dertten iradesi ile kilo vererek kurtulmayı başaran,  çok takdir ettiğim eski obezler.  Bu önemli başarıyı göstermek insana ne kadar çok mutluluk verse de bir süre sonra vücudun birçok bölgesinde meydana gelen sarkmalar kişinin kendine aynada soyunuk olarak bakmasına engel olur. Hele bir de yaş 20 ile 50 arasındaysa bunu kabullenmek oldukça güçtür.

Vücudun ve yüzün yaşı kişinin yaşından önde gibidir. Yüz bölgesinden başlayarak meydana gelen değişiklikler ve bunları düzeltmeye yönelik yaklaşımlar hakkında bilgi vermek istiyorum.

Kilo veren kişilerin yüz derisinde bollaşma oluşur. Bu özellikle gülme çizgilerinin, mimik çizgilerinin derinleşmesi ile kendini gösterir. Alt çenesi geride olan ya da yüz kemik çatısı çok narin olan kişilerde çene altı bölgede torbalanma olabilir. Yağlı deri yapısına sahip olanlarda sarkmalar daha belirgindir. Göz  altında halkalanma da orta yüz sarkmasının göstergesidir.  Kişinin sürekli uykusuz ve yorgun görünmesine sebebiyet verir. Yüzün genelinde doku kaybı mevcut ise birinci seçenek yağ enjeksiyonu olmalı. Yağ enjeksiyonu ile yüzün dolgunluğu sağlıklı bir şekilde arttırılabilir. Yüzün bazı bölgelerine lokalize doku kayıplarında ise hyalüronik asit içeren çeşitli kalınlıktaki dolgular kullanılabilir. Göz  altı bölgesi için özel geliştirilen göz altı ışık dolgusu, gülme çizgileri için daha derin plana uygulanan dolgular ile yüzdeki yorgunluk izlerini silmek mümkündür.  Çene altında sarkması belirgin olanlarda bazen yüze uygulanan yağ enjeksiyonu ile büyük oranda düzelme sağlanır. Çene geride ise çene önüne uygulanan implant ya da dolgular ile yüz  profilindeki sıkıntı düzeltilebilir. Bazen yaş daha ileri ise bu işlemler yetersiz kalabilir. O zaman yüz ve boyun germe ameliyatı ile sorunlar aşılabilir.

Yukarıdan aşağı doğru devam edersek ikinci olarak kollardaki sorunlardan bahsetmemiz uygun olur. Problem genelde dirsek üstü bölgededir.  Genetik olarak kol kısmı daha kalın olan ve deri elastikiyeti iyi olan kişilere uygulanan özel bir liposuction yöntemi ile hem kol inceltilebilir hem de biraz toparlanma sağlanır. Üst koldaki sarkma aşırı ise o zaman kol germe yapılması gerekir. Böylelikle bolluk yapan deriden kurtulunur. Bu işlem sonucu kolun arkada az görünen bir yerinde ince çizgi şeklinde bir iz kalır. Sonuçta fonksiyon ve görünümde elde edilen ilerlemeye karşın oluşan ince iz kimseyi rahatsız etmez.
Göğüslerdeki problemler erkeklerde memelerin belirgin olması şeklindedir. Bu duruma jinekomasti diyoruz. Jinekomastinin düzeltilmesi işlemi de memenin yağ ve meme dokusu ihtivası ve derideki elastikiyet kaybı oranına bağlıdır. Sadece yağ dokusundan oluşan jinekomastilerde liposuction işlemi tek başına yeterli olurken meme dokusu da belirgin olanlarda liposuction işlemine meme dokusunun cerrahi olarak alınması işlemi de eklenir. Eğer deride çok sarkma varsa o zaman meme dokusunun derisi ile beraber çıkarılması gerekir. O zaman tam düz bir göğüs yapısı elde edilir.

Kadınlarda meme dokusunun miktarı ve hastanın meme büyüklüğü ile ilgili beklentisi ameliyat seçeneklerinin belirlenmesini sağlar. Meme dokusu çok yetersiz ise uygun ölçüde silikon ile meme büyütülür ve deri fazlalığı belirgin ise beraberinde toplama da yapılır. Meme dokusu yeterli ise sadece toplama işlemi uygulanır.

Karın bölgesinde çoğunlukla ilk seçenek karın germe işlemidir. Bazen bel ve mide üzeri bölgeden yağ alımı işlemi de beraberinde yapılması gerekebilir. Bazen sadece alt karın bölümünde sıkıntı vardır o zaman mini karın germe işlemi uygulanır. Karın germe işleminde genital bölgedeki aşağı doğru olan yer değiştirme düzeltilmiş olunur. Genital bölge temizliğindeki sıkıntılar böylelikle giderilmiş olur. Ender de olsa doğum yapmamış bayanlarda özel bir liposuction yöntemi ile deride toparlanma sağlanabilir. Sonrasında karın kaslarını geliştirmek amacıyla yapılan karın egzersizleri ile sonuç daha da iyi hale getirilir.

Kanımca fonksiyonel açıdan en sıkıntılı sarkma kasık bölgesinde olandır. Yürüdükçe sürtünen deriler kişiyi çok rahatsız eder. Buradan ya sadece deri alınması ya da yağ ve deri alınması işlemi yapılması gerekir. Kalan iz sadece külot çizgisindedir. Bazen de sarkma oranına göre aşağı doğru uzanan bacak iç kısmında kalan bir iz olur. Kişiye sağlanan hürriyet yanında bence bu çizgi kabul edilebilir.

Bölgelerine göre yapılan işlemleri özetledikten sonra tüm işlemlerin kişinin yaşı, sağlık problemleri olup olmaması ve kan değerleri dikkate alınarak birden fazla işlemin bir arada yapılabilir olduğunu belirtmek isterim. Bu durum kişiye zaman kazanma avantajı sağlar. Böylece kısa sürede birden fazla sıkıntısından tek ameliyat ile kurtulur.

PAYLAŞ

1 YORUM

  1. Merhabalar
    ben 1,5 yıl içinde 40 kg verdim 105 kgdan 65 kg ya düştüm 42 yaşındayım bacaklarım , kollarım karnım çok sarktı göğülerimde küçüldü bayağı bana ne önerirsiniz.
    Op.Dr.Defne Erkara :
    Merhaba,öncelikle tebrik ederim.Bu kadar kiloyu vermek kolay değil.Sizi en çok rahatsız eden bölgelerinizden başlayarak germe ameliyatları yapabiliriz.Sanırım en çok karın,kol ve uyluk rahatsız ediyordur.Bunlardan ikisi ile başlanması uygun olur.Görüşmelerim ücretsiz,muayeneye gelebilirsiniz.Ya da whatsapp dan fotoğraf gönderebilirsiniz.iyi akşamlar

SORU SOR